Ana içeriğe atla

Çin Dostluk Derneği Başkanı Li: Türkiye ile ilişkilerde yeni bir dönem başlatıyoruz!

Pa, 07/23/2023 - 12:45 tarihinde admin tarafından gönderildi

Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği (Türk- Çin İş Der) Genel Başkanı Adnan Akfırat, 5 Temmuz 2021’de Çin Halkının Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği (Çin Dostluk Derneği) Genel Başkanı Lin Songtian’ı Pekin’deki makamında ziyaret etti.

Çin Dostluk Derneği, Çin’de “halktan halka diplomasi” faaliyetini yürütmekle görevli en üst kuruluş. Derneğin Genel Başkanlığı, Çin devlet hiyerarşisinde Bakan Yardımcılığına denk geliyor. Başkanlığa geçen yıl atanan Li Songtian, son olarak Çin Dışişlire Bakan Yardımcısıydı. Çin’in Afrika ülkeleriyle ilişiklerinin geliştirilmesinde derin iz bırakan, Güney Afrika Büyükelçiliğide yapan Li, bu göreve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından, halktan halka diplomasiye hız vermesi için atanmış.

Görüşme isteği, Adnan Akfırat’ın “Sinciang konusunda 10 emperyalist yalan” makalesini okuyup, Çin basınında yayınlanması talimatını veren Li Songtian’dan geldi. Ziyarette Çin Dostluk Derneği Asya ve Afrika Genel Müdürü Sun Xueqing de hazır bulundu.

Xi Jinping ve Erdoğan önderliğinde Çin-Türkiye ilişkilerinin hızla gelişmeye devam ettiğini vurgulayan Lin Songtian, “Bu yıl Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü. İki taraf, bu fırsatı değerlendirmeli ve iki devlet başkanının vardığı fikir birliğini pekiştirerek geçmişteki ilişkileri geliştirmeli ve ileriye taşımalı. Çin ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliğini sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde geliştirmek iki halka da daha fazla fayda sağlamak için büyük bir fırsat.” Dedi.

Lin Songtian, Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, son yüz yılda, Çin Komünist Partisi’nin Çin halkını birleştirerek önderlik ettiği önemli başarıları vurguladı.

Türkiye ve diğer Ortadoğu ülkeleri halklarının ABD hegemonyasına karşı mücadele verdiğini belirten Lin Songtian,  “Körfez Savaşı, Irak savaşı ve ABD ile Batı’nın başlattığı diğer savaşlar, Orta Doğu halkların güzel yaşamlarını mahvetti ve birçok insanlık trajedisine sebep oldu. Bölgede derin bir mülteci sorunu yarattı. ABD hükümeti bu konuda hiç özeleştiri verme ihtiyacı hissetmedi aksine yeni sorunlar yaratmaya devam ediyor. ABD ve Batı’nın “böl ve yönet” strateji veya taktiklerinin amacı, hegemonyalarını ve kazanılmış çıkarlarını korumaktır. Çin ve Türkiye, ABD hegemonyasının ortak kurbanlarıdır. Ulusal çıkarlarını korumak için güçbirliği yapmaları doğal olandır.” dedi.

Kuşak-Yol Girişimi’nin iki ülkeye de getireceği faydalardan bahseden Lin Songtian, Çin ve Türkiye’nin yükselen ekonomiler olduğunu ve geniş ortak çıkarlarının olduğunu söyledi. Kuşak Yol Girişimi’nde “Orta Koridor” planının iki ülkenin de geleceğini inşa etmesinde önemli bir rol oynayacağı vurgulandı.

Lin Songtian, ABD ve Batı’nın Çin’i itibarsızlaştırmak ve Çin’in gelişimini durdurmak için Sinciang hakkında yalanlar ve yanlış bilgiler üretip yaydığını fakat onların bu planlarının asla başarılı olmayacağını vurguladı. Genel Başkan Li, Adnan Akfırat’a yazıları ve söyleşileri aracılığıyla dünyaya Sinciang’ın gerçek durumunu kendi kişisel deneyimlerinden yola çıkarak anlattığı için teşekkürlerini sundu.

Türk Çin İş Der Başkanı Adnan Akfırat, 10 yıldır Çin’de yaşadığını, Dernek Başkanlığının yanı sıra Vatan Partisi Çin temsilciliği görevini yürüttüğünü Çin Komünist Partisi önderliğinde gerçekleşen hızlı ekonomik ve toplumsal gelişmeye yakından tanık olduğunu ve ÇKP’nin “orta halli refah toplumu”nu inşa etmedeki azmine ve yoksullukla mücadelede kazanılan mucize değerindeki başarıyı takdir ettiğini belirtti.

Sinciang Uygur Özerk Bölgesi’ni birçok kez ziyaret ettiğini hatırlatan Akfırat “Çin’in izlediği doğru politikaları yerinde gördüm inceledim. Özerk Bölge’nin ekonomisinin olağanüstü sıçramaya ve toplumundaki büyük değişimlere şahsen tanıklık ettim. ABD ve Batı, Sinciang’daki tarihi önemdeki ekonomik ve toplumsal gelişimi yok sayarak ve dünyayı yalanlarla aldatmaya çalışmaktadır. Planları kesinlikle iflas edecektir. Türkiye’de Uygur bölgesine ilişkin yanlış kanaatlere sahip olan vatandaşlarımızı Sinciang’a götürsek, söylenenlerin, yazılanların yalan olduğunu kendi gözleriyle saptayacaktır. Salgın nedeniyle Türk insanını Sinciang’a götüremiyorsak, görevimiz Uygur gerçeğini Türkiye’ye getirmektir. Çin, bu konuda şanslıdır çünkü Vatan Partisi’nin öncülüğünde, Türk toplumunun ikna edecek önemli medya araçları bulunuyor. Çin’in Türk kamuoyunu doğru bilgilendirmek için daha fazla çaba göstermesi gerekiyor.” dedi.

Akfırat, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünü hem iki ülke arasındaki dostane işbirliğini hem de dernekler arasındaki ilişkileri yeni bir düzeye taşımak için bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.

Çin Dostluk Derneği Başkanı Lin Sontiang, Akfırat’ın 50. Yılda ilişkilerde yeni bir sayfa açma önerisine tamamen katıldığını belirtti ve “sizin ziyaretinizle ve değerli önerilerinizle yeni bir dönem başlatıyoruz” dedi.

Karşılıklı hediyeleşmelerle ve fotoğraf çekimi ile son bulan toplantıda iki derneğin gençlik, düşünce kuruluşları, medya ve dost şehirler gibi çeşitli alanlarda işbirliğini güçlendirmek ve Türkiye ve Çin arasındaki kazan-kazan işbirliğini ve ortak kalkınmayı teşvik etmek için ortak faaliyetlerde düzenlemek gibi bir dizi kararlar alındı.

Haber - Yazı Kategorisi