Ana içeriğe atla

Adnan Akfırat WAPE Başkan Yardımcılığına seçildi

Pa, 10/08/2023 - 18:43 tarihinde cinisder tarafından gönderildi

Başkanımız Adnan Akfırat, Çin’in Fuzhou kentinde toplanan Dünya Ekonomi Politik Birliği(WAPE)’nin 16. Forumu’nda Başkan Yardımcılığına seçildi

 

Paris'te kayıtlı olan Dünya Ekonomi Politik Birliği (WAPE), dünyanın önde gelen Marksist iktisatçıları ve dünyanın değişik bölgelerindeki bilimsel sosyalist araştırma grupları tarafından kurulmuşuluslararası bir akademik örgüt. WAPE'nin amacı, dünya ekonomisinin gelişim yasalarını ortaya çıkarmak ve ulusal ve uluslararası düzeyde ekonomik ve sosyal ilerlemeyi teşvik edecek politikalar önermek için modern Marksist ekonomiyi kullanmaktır.

WAPE’in Genel Başkanı Çin’in en tanınmış aydınlarından, Çin Sosyal Bilimler Akademisi Marksizm Enstitüsüeski Başkanı Prof. Dr. Cheng Enfu’dur. WAPE’nin Başkan Yardımcıları ise dünyanın önde gelen Marksist İktisatçılarından oluşuyor. 

WAPE her yıl, farklı ülkelerde uluslararası forum düzenleyerek, kapitalist ekonomideki gelişmeleri Marksist bir perspektiften tartışma imkanı sağlıyor. WAPE, aynı zamanda dünya ölçeğinde Marksist iktisatçıların Çin’inkalkınma modelini incelemesini ve onların Çin’e ilişkin önerilerini toplamayı amaçlıyor. WAPE, Marksist iktisatçılar arasında işbirliğini teşvik etmeyi ve Marksist iktisadın dünyadaki etkisini genişletmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyor.

WAPE, iki uluslararası hakemli dergi yayınlıyor. Birincisi, World Review of Political Economy (Dünya Ekonomi Politik İncelemeleri dergisi) ve International Critical Thought (Uluslararası Eleştirel Düşünce dergisi).

 

16. FORUM FUZHOU’DA DÜZENLENDİ

Dünya Politik Ekonomi Birliği'nin 16. Forumu 25-27 Eylül tarihleri arasında Çin'in Fuzhou şehrinde düzenlendi. 

Bu Forum’a Türkiye’den WAPE Konsey üyesi Adnan Akfırat ve İstinye Üniversitesi Kuşak ve Yol ÇalışmalarıMerkezi Doç. Dr. Efe Can Gürcan katıldı. Doç. Gürcan, 2022 yılında Routledge yayınevi tarafından yayımlanan “Neoliberal Dönüş Sonrası Emperyalizm” adlı kitabı ile WAPE’in “21. Yüzyıl Ekonomi Politiği Araştırmalarındaki Üstün Başarı Ödülü”nü aldı. 

16. Forum’un teması Çin’in modernleşmesi ve dünya modernleşmesinin perspektifleri olarak belirlenmişti.Çin’in modernleşme yolu, "modernleşme eşittir batılılaşma" efsanesini yıkarak insanlığa modernleşme için yeni yollar sunduğu değişik konuşmacılar tarafından işlendi. 

Akfırat, “Çin, emperyalizmi yenerek modernleşti” başlıklı sunumunda, 21. Yüzyılda modernleşmenin ancak emperyalizmden kurtularak ve sosyalizmle mümkün olduğunu belirtti. Doç. Gürcan ise, Türkiye’nin 150 yıllık modernleşme mücadelesinin tecrübelerini anlatı. 

 

WAPE’İN YENİ BAŞKAN YARDIMCILARI SEÇİLDİ

Forum sırasında WAPE Konsey üyeleri iki kez toplandı. İlk toplantıda, ödül verilecekler belirlendi, ikinci toplantıda ise yeni Başkan Yardımcıları seçildi.

Yeni seçilen başkan yardımcıları şu isimlerden oluştu: Prof. Dr. Patrick Bond (Johannesburg Üniversitesi/ Güney Afrika), Prof. Dr. Roger Seifert (Wolverhampton Üniversitesi-İngiltere), Prof. Dr. Weligamage Don Lakshman (Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı), Prof. Dr. Radhika Desai (Manitoba Üniversitesi, UluslararasıManifesto Grubu Başkanı-Kanada) ve Adnan Akfırat (Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı-Türkiye).

Doç. Dr. Efe Can Gürcan da WAPE Konsey üyeliğine seçildi. 

Aynı toplantıda, WAPE’in 17. Forumu’nun 2024 Ağustos’ta Atina’da, 18. Forumu’nun 2025 Eylül ayında İstanbul’da toplanması kararlaştırıldı.

 

ENTERNASYONAL MARŞI DÖRT KEZ SÖYLENDİ

WAPE 16. Forumu, Çin’in Xi Jinping önderliğinde Bilimsel Sosyalizmi kılavuz olarak belirleme çizgisinin, Çin’de ve dünya çapında Marksizmin canlandığına sahne oldu.  

Gerek Forum’da sunum yapan Çinli akademisyenler gerekse de yabancı konuşmacılar, güncel sorunlara bilimsel sosyalist çözümlere ağırlık verdi. 15 yıl önce Çin’de geçerli olan 

“Marksizmin donuklaşması”nın aşılmış olduğu gözlendi, canlı, renkli ve yaratıcı çözümler cesaretle dile getirildi. 

WAPE 16. Forumu, Çin’de pek rastlanmayan bir tutumla Enternasyonal Marşı ile kapandı. ABD, Kanada, Japonya, Hindistan, Avustralya, Brezilya, Peru, İngiltere, Almanya, Avusturya, Yunanistan, Rusya ve Türkiye’den gelen konuklar kendi dillerinde Enternasyonal Marşı’nı söylediler. Salondaki coşku o kadar fazlaydı ki, Marş dört kez tekrarlandı. 

Haber - Yazı Kategorisi